درد روانی (Psychological pain) به اصطلاح دردی است . که در درجه اول توسط عوامل روانی مانند افسردگی و اضطراب ایجاد می شود. دردهای روانی به عنوان مشکلات روانی یا افسردگی نیز شناخته می شوند. در حالی که درد روانی در درجه اول ذهنی است. اما نوعی درد مزمن بسیار واقعی نیز هست. افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب ممکن است درد روانی را در تمام بدن خود گزارش دهند. حتی اگر علت بدنی ظاهری وجود نداشته باشد. درد روانی غالباً تحت عنوان درد نوروپاتیک قابل درمان است.

اگرچه این درد برای افرادی که آن را تجربه می کنند بسیار واقعی است، اما درد روانی یک بیماری رسمی نیست. بعلاوه، آزمایش خاصی برای تعیین اینکه آیا دردهای روانی دارید یا خیر وجود دارد. مسکن های سنتی برای درمان مشکلات جسمی مانند التهاب یا اختلال عملکرد عصبی طراحی شده اند.

علت درد روانی چیست؟

با وجود درد روانی ، اغلب علت جسمی برای یافتن و درمان ندارد. درمان های غیر دارویی مانند TENS و حواس پرتی  نسبت به مسکن های سنتی در کاهش درد روانی مؤثرتر هستند.این نوع درد می تواند محرکهای روانی مختلفی داشته باشد از جمله موارد زیر:اعتقادات-احساسات-ترس-بیماری روانی مانند افسردگی یا اضطراب

درد روان زا می تواند به طرق مختلف بروز کند. در اینجا برخی از علائم متداول مربوط به این بیماری ذکر شده است:دردهای عضلانی-درد معده-دردهای پشت و کمر-سردرد

هنگامی که با درد به پزشک خود مراجعه می کنید، پزشک معاینه جسمی انجام می دهد تا منشا عصبی این درد را بفهمد. درد روانی ، یافته های ارگانیک یا جسمی ملموس ندارد و به اندازه کافی شدید نیست تا دردی را که تجربه می کنید به حساب بیماری آورده شود. درعوض، عوامل روانشناختی در بروز، شدت و تشدید درد نقش دارند. پزشک شما باید سابقه شما را برای کشف چنین فاکتورهای روانشناختی بررسی کند.

درد روانی می تواند عواقب جدی داشته باشد و کیفیت زندگی و وضعیت سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اول، افرادی که دارای درد روانی هستند به دلیل درد، ممکن است کار خود را از دست بدهند. دوم، افراد مبتلا به درد روانی غالباً وقت زیادی را با مراجعه به متخصصان مراقبت های بهداشتی می گذرانند و سعی می کنند نحوه درمان درد را دریابند.سوم، درد روان زا می تواند به سوء استفاده و وابستگی به داروهای ضد درد کمک کند .

افسردگی در نوجوانان