افکار مزاحم و تکراری چرا به وجود می‌آیند؟

افکار مزاحم اندیشه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد در ذهن گیر کرده‌اند.آن‌ها می‌توانند باعث پریشانی شوند، زیرا ممکن است ماهیت فکر ناراحت کننده باشد. آنها اندیشه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد در ذهن گیر کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند باعث پریشانی شوند، زیرا ممکن است ماهیت فکر ناراحت کننده باشد.افکار مزاحم ممکن است خشن یا پریشانی باشند. آن‌ها ممکن است افکار یک ماهیت جنسی باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد رفتارهایی که شما آن‌ها را غیرقابل قبول و تحقیر آمیز هستند، باشند.

افکار مزاحم

افکار مزاحم همیشه نتیجه یک مشکل پزشکی نیستند.با این حال، برای برخی از افراد، می‌تواند نشانه یک وضعیت سلامت روان باشد:

۱. اختلال وسواس فکری عملی:اختلال وسواس فکری (OCD) هنگامی اتفاق می‌افتد که افکار مزاحم غیر قابل کنترل شوند.این افکار یا وسواس ممکن است باعث شود فرد به تکرار رفتارها (اجبارها) به امید اینکه بتواند انها را خاتمه دهد و از بروز آن‌ها در آینده جلوگیری کند، پناه ببرد.نمونه‌هایی از این نوع فکر سرزده شامل نگرانی در مورد قفل کردن درها و خاموش کردن اجاق‌ها یا ترس از باکتری‌ها روی سطوح است.فرد مبتلا به OCD ممکن است روال چندین بار چک کردن و بازرسی قفل‌ها یا شستن دست‌های خود را چند بار در روز ایجاد کند.در هر دو مورد، این یک نتیجه ناسالم است که در کیفیت زندگی آن‌ها اختلال ایجاد می کند.

۲. اختلال استرس پس از سانحه (PTSD): افرادی که مبتلا به اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) هستند، اغلب افکار مزاحم را تجربه می‌کنند که ممکن است به یک رویداد آسیب‌زا وصل شود.این افکار ممکن است علائم PTSD آن‌ها را مانند افزایش ضربان قلب و تعریق ایجاد کنند.در بعضی موارد، آنها می‌توانند آنقدر شدید باشند که منجر به فلاش‌بک‌ها و پریشانی شدید روانی شوند.

آزمون ام ام پی ای چیه؟؟؟

آزمون نئو چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *